Jak pečovat o zdraví dítěte navzdory vašemu lékaři

Jak pečovat o zdraví dítěte navzdory vašemu lékaři

Zajímavá knížka. Je vidno, že naprosto stejné problémy řeší myslící matky jak v Americe tak u nás. Pozoruhodné je to, co je v našich poměrech nemyslitelné, že autorem těchto chytrých a osvícených textů je americký profesor pediatrie.

Celosvětový problém však spočívá v tom, že takovéto texty čtou jen ti, kteří vědí jak na to i bez podobné knížky.

Moje pozorování z praxe je např. to, že když obvodní lékař řekne „máte anginu“, tak je to pravda maximálně v několika procentech případů. Znám stovky matek, kterým pediatr řekl „vaše dítě má anginu“, matka si v duchu řekne „to není možné, vždyť jsem se mu tam koukala a nic tam nemá, a navíc docela dobře vypadá“, recept na antibiotikum hodila do koše a za tři dny šla s dítětem na kontrolu. Naprosto ve všech případech řekne pak lékař skoro stejnou větu. Jakou? „Tak vidíte, už je zdravý, ještě že jsme to antibiotikum dali, a vy jste ho nechtěla“. V některých případech přidávají bonus: „Kdybysme to nedali, šlo by mu to na ledviny a na srdce.“

Pomineme-li jednoznačně škodlivý vliv každého antibiotika (a tedy každého zbytečného léku, a že jich je...), kredit takového lékaře je ve psí.

Vážím si pediatrů, kteří to dělají jinak, tedy šetrně a konzervativně.

Je smutné, že i tam (US) i tady (ČR)se musí pacient chránit před nešetrnou léčbou sám.